u2_logo es.sk_logo
Krásna Hôrka v plameňoch!
Krásna Hôrka v plameňoch!
Přidáno dne: 10.03.2012

Neveríte svojim očiam? To neverili ani obyvatelia Krásnej Hôrky: "Je to strašné. V hrade je množstvo vzácnych exponátov. Ak zhoria, bude to obrovská škoda."

"Podľa našich informácií už horí nielen časÅ¥ strechy, ale celý hrad," vyjadril sa dôstojník operačného strediska hasičov Integrovaného záchranného systému Jozef Hudák a dodal, že zatiaľ nemajú podrobnejšie informácie o situácii, či o tom, žeby bol niekto zranený. Hasičom privolaným z Rožňavy a Dobšinej vyslali na pomoc dve vozidlá aj z Moldavy nad Bodvou a jedno vozidlo zo Šace. Operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rožňave Stanislav Peti potvrdil, že horí aj okolitý les. "Na mieste je desaÅ¥ vozidiel našej techniky, povolali sme na pomoc armádu a dobrovoľníkov. Naši príslušníci už zasahujú aj vnútri hradu." Podľa informácií Korzára mohol požiar vzniknúÅ¥ pri vypaľovaní trávy na hradnom vrchu. Taktiež medzi kommentármi obrázkov na stránke hradu na sociálnej sieti facebook píše správca nasledujúce: "naši spoluobčania vypaľovali v osade trávu, v priebehu pár minút bolo po hrade, ktorý prežil aj svetové vojny".

 

Hrad na Krásnej Hôrke sa zachoval zo 14. storočia a nachádza sa nad obcou Krásnohorské Podhradie, ktoré je v blizkosti Rožnavy. Bol vlastníctvom troch významných rodov, a to: Mariássyovcov, Bebekovcov a Andrássyovcov a prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou, ale hoci prežila počas takmer siedmych storočí svetové vojny a taktiež už aj jeden požiar v roku 1817 po zásahu bleskom, nevedno, či tento mu nebude osudný.

Zdroj: korzar.sme.sktvnoviny.sk


Autor: dobikos | Komentářů: 0 | Zhlédnutí: 1.928
Komentáře
Prozatím nikdo neokomentoval, buďte proto první!
Přidat Komentář
Pro přidání komentáře se musíte zaregistrovat, nebo přihlásit!
Hledající Soupeře
Momentálně nikdo nehledá soupeře
Sponzor
Sázky na ligové zápasy
 › Hrající týmy
1
2
0
Není dostupný žádný zápas na sázky.
Dnešní turnaje
Nejsou dostupné žádné turnaje.
Anketa
Hrajete Poker?
Ano

Ne

Celkem hlasů: 118Komentářů: 0
Shoutbox
slt 22:56
kkti
slt 22:56
_&*?_i
neon 12:40
8)
ono 12:36
pič.us
ono 12:35
findus %##^?
ono bobula sucha obluda
ono 12:31
@ stinx [13:44]: predáva nudes cez pokec
kov1 21:40
Zdarec hošiiii. po 10 letech jsem se lognul :D